Evi aranan Peru Devlet Başkanı Boluarte’nin kabinesine 6 yeni atama

Aynı zamanda muhalefet milletvekilleri de Meclis’e seslenerek Cumhurbaşkanı Dina Boluarte’nin “kalıcı ahlaki başarısızlık” nedeniyle istifasını talep etti.

REKLAM

Peru Devlet Başkanı Dina Boluarte, aralarında İçişleri Bakanı Victor Torres’in de bulunduğu altı bakanın dün (1 Nisan) ani istifasının ardından bugün yeni isimleri atadı.

İstifa, Cumhurbaşkanı Boluarte aleyhindeki “yasadışı zenginleşme” iddialarına ilişkin soruşturma sonrasında geldi.

Polis ve savcılar, Boluarte’nin daha önce varlık olarak beyan etmediği en az üç Rolex saatinin menşeine dair kanıt aramak amacıyla hafta sonu Boluarte’nin evine baskın düzenledi.

Görevi kötüye kullandığı yönündeki iddiaları reddeden Boluarte, lüks saatleri kendi parasıyla satın aldığını söyledi.

İlk olarak İçişleri Bakanı Torres istifa kararını açıkladı. Torres’i Eğitim Bakanı ve Kadın Hakları Bakanı’nın istifaları izledi.

Bütün bakanlar Boluarte’yi desteklerken, istifa eden kabine üyelerinden biri cumhurbaşkanının evine yapılan polis baskınını “gereksiz” ve “aşırı” olarak nitelendirdi.

Torres gazetecilere verdiği demeçte, istifasının “aile ve sağlık sorunları” nedeniyle olduğunu iddia ederek, “Ellerim huzur içinde ayrılıyorum” dedi.

Diğer iki bakan ise istifalarının gerekçesini açıklamadı.

Pazartesi akşamı Boluarte, aralarında Üretim, Ticaret ve Tarım bakanlarının da bulunduğu üç bakanın daha hükümetten istifa ettiğini duyurdu.

Böylece Cumhurbaşkanı Boluarte bir günde 6 yeni bakan atadı ve 19 kişilik kabinesinin yaklaşık üçte birini değiştirdi.

parlamento önergesi

Aynı zamanda muhalefet milletvekilleri de Meclis’e seslenerek Cumhurbaşkanı Dina Boluarte’nin “kalıcı ahlaki başarısızlık” nedeniyle istifasını talep etti.

Önerge, Boluarte’nin ait olduğu “Peru Libre” de dahil olmak üzere çok sayıda partinin milletvekilleri tarafından sunuldu. Boluarte’nin görevden alınması için 130 sandalyeli parlamentoda 87 oy gerekiyor. Ancak baskının ardından şu ana kadar 54 sandalyeye sahip 5 parti cumhurbaşkanına destek verdi.

Milletvekilleri Boluarte’nin görevden alınması çağrısında bulunurken, artan suç oranı gibi ülkenin başına bela olan sorunlara da değiniyor.

Eski başkan yardımcısı Boluarte, önceki solcu Başkan Pedro Castillo’nun “isyan ve komplo” suçlamasıyla görevden alınıp tutuklanmasının ardından 2022 sonlarında göreve başladı.

Boluarte, Güney Amerika ülkesi Peru’nun son altı yıldaki altıncı başkanıdır.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Popüler Firmalar
Güncel Haberler
Sponspor Bağlantılar: Antalya Haber