İleri yaşta baba olmak otizme neden olabilir! – SAĞLIK

Otizmde birçok genin etkilendiğinin düşünüldüğünü söyleyen çocuk ve ergen psikiyatri uzmanı Yrd. Doç. Dr. Melek Gözde Luş, “Artık otizmi nasıl tedavi edemeyiz; “Otizm spektrum bozukluğu dersek artık otizmin nedenlerini sıralarken genetik faktörleri ilk sıraya koyuyoruz.” Dedi. Otizmin çevresel faktörlerine bakan Yrd. Otizmi etkileyen en önemli çevresel faktörün ileri baba yaşı olduğunu vurguladı. Doç. Dr. Melek Gözde Luş: “İleri baba yaşı tek başına bir neden olmasa da biyolojik özellikleri ortaya çıkaran ve geliştiren bir faktör olarak görülüyor.” bilgilendirdi.

Üsküdar Üniversitesi NP Etiler Tıp Merkezi Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi Uzmanı Yrd. Melek Gözde Luş, 2 Nisan Dünya Otizm Farkındalık Günü münasebetiyle otizm spektrum bozukluğunun genetik özellikleri ve genetik yatkınlığı hakkında bilgi verdi.

Otizm Spektrum Bozukluğunun genetik özellikleri ve genetik yatkınlığı…

Otizm spektrum bozukluğunun genetik özelliklerine ve genetik yatkınlığa değinen Yrd. Melek Gözde Luş, şunları söyledi: “Otizm spektrum bozukluğuna yönelik genetik araştırmalar özellikle son yıllarda ciddi oranda arttı. “Otizme özgü bir gen var mı, otizmin genetik özellikleri ne kadar yaygın ve ne kadar önemli?” Bu konuyla ilgili kapsamlı çalışmalar yapıldı ve halen devam ediyor.” Dedi.

“Tek yumurta ikizlerinde yüzde 36 ve üzerinde genetik geçiş olduğu gözlemlendi.”

Yrd. Ayrıca ikiz çalışmaları, aile çalışmaları, kromozomal anormallik çalışmaları ve moleküler genetik çalışmalarının otizmin genetik özelliklerini belirlemede büyük yol kat ettiğini belirtti. Melek Gözde Luş, “Tek yumurta ikizlerinde yüzde 36 ve üzerinde genetik geçiş var; Bunun çift yumurta ikizlerinin %5’inde meydana geldiği gözlemlenmiştir. “Bu aslında bize otizmin genetik olarak nasıl etkilendiğine dair bir fikir veriyor.” bilgilendirdi.

“Otizmli çocukların birinci derece akrabalarında sosyal özellikler görülebiliyor.”

Yardım. Doç. Dr. Melek Gözde Luş, otizm ve genlerle ilgili şunları kaydetti:

“Otizmde birçok genin etkilendiği düşünülüyor. Artık otizme otizm spektrum bozukluğu dediğimiz gibi, otizmin nedenlerini sıralarken de artık genetik faktörleri ön planda tutuyoruz.

Otizmli çocukların birinci derece akrabaları arasında “geniş fenotip” dediğimiz otizmin tüm özelliklerini taşımayan ancak sosyal özelliklere sahip, ruhsal durumları iyi olabilen bireylerin %12-20’si bulunmaktadır. Otizmin diğer özelliklerini de gösteriyor ve kardeşlerin %3’ünde de otizm var.Geniş fenotip yani geniş özellik dediğimiz sosyal kısıtlılık özelliklerinin bu hızla devam ettiğini gözlemliyoruz. Bunlar otizmin genetik özelliklerine ilişkin veriler olarak karşımızdadır” dedi.

Otizm ile akraba evliliği arasındaki ilişki nedir?

Asistan, otizm ve akraba evliliğinin de ilgisini çektiğini söyledi. Doç.Dr.Melek Gözde Luş şunları anlattı:

“Akraba evliliği önemlidir çünkü genetik aktarımı arttırır. Çünkü tüm genetik hastalıklarda olduğu gibi otizmde de genetik özellikler akraba evliliklerinde daha sık ortaya çıkıyor.

“İleri yaşta baba olmak otizmi etkiliyor”

Otizmin çevresel faktörlerine baktığımızda, otizmi etkileyen en önemli çevresel faktörün ileri baba yaşı olduğunu görüyoruz. Yapılan çalışmalarda diğer çevresel faktörler de incelenmiş ve otizmle herhangi bir bağlantısı bulunamamıştır. İleri baba yaşı tek başına bir neden olmasa da biyolojik özellikleri ortaya çıkaran ve geliştiren bir faktör olarak görülmektedir. Bir diğer neden ise sosyoekonomik koşullar nedeniyle baba olma yaşının artık biraz daha yüksek olması. “Ayrıca bireylerin birçok farklı yardımcı yöntemle çocuk sahibi olabilmeleri baba yaşını da artırabiliyor.”

“Türkiye’de otizm yüzde 2-3 arasında görülüyor”

Otizmin Türkiye’de yüzde 2-3 oranında görüldüğünü belirten Yrd. Melek Gözde Luş, şunları söyledi: “Bütün bu çevresel ve genetik faktörlere baktığımızda aslında hepsinin ülkemizdeki çocuklarımızı diğer ülkelere göre neredeyse eşit oranda etkilediğini görüyoruz. “Çocuğunuzla ilgili en ufak bir şüpheyle karşılaştığınızda en yakın çocuk ve ergen psikiyatristine başvurmanız gerektiğini ailelere önemle hatırlatırız.” Dedi.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

—–Sponsorlu Bağlantılar—–

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Popüler Firmalar
Güncel Haberler
Sponspor Bağlantılar: ilkses gazetesi - ilkhaber gazetesi - Bursa Hayat - Yeni Bakış Antalya Haber
marsbahis giriş