Ukrayna’da seferberliğe ilişkin daha kısıtlayıcı bir yasa kabul edildi

Parlamento, seferberlik, askerlik kayıtları ve askerlik hizmetiyle ilgili bazı konuların iyileştirilmesini amaçlayan bir yasa tasarısını oyladı.

Tasarı 351 milletvekilinin 283’ünün oyu ile kabul edildi.

Ocak ayında meclise sunulan ve ardından çok sayıda düzenlemeye tabi tutulan tasarı, seferberlik koşullarını sıkılaştırması nedeniyle şimdiden tartışmalara yol açmıştı.

TBMM’de kabul edilen yeni yasaya göre, seferberlik sırasında 18-60 yaş arası erkeklerin, askerlik sicil ve kayıt dairesi temsilcisinin veya bir polis memurunun talebi üzerine bunu gösteren bir askerlik kayıt belgesini her zaman yanlarında taşımaları gerekecek.

Sınır geçişinde veya sınır bölgesinde sınır görevlisi tarafından talep edilmesi halinde erkeklerin de askerlik kayıt belgelerini göstermeleri istenecek. Ayrıca yurt dışında bulunan ve askerlik kayıt kartı bulunmayan kişiler yeni pasaport alamayacaktır.

Kanunun yayımlanmasının ardından askerlik hizmetinden sorumlu tüm kişilerin 60 gün içerisinde ikamet adreslerini, iletişim bilgilerini ve askeri zayiat bilgilerini güncellemeleri zorunlu olacak.

18-60 yaşları arasındaki askerlik hizmetinden sorumlu kişiler, ancak askeri özgeçmiş bilgilerini güncellemeleri halinde Ukrayna’nın yabancı diplomatik kurumlarında konsolosluk hizmeti alabilecek.

2 Nisan’da Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodimir Zelenskiy, parlamento tarafından kabul edilen ve seferberlik yaşını 27’den 25’e düşüren yasayı onayladı.


“Seferberlikten kaçanlar üzerindeki kontrolü güçlendiriyoruz”

Zelenskiy, Litvanya’nın başkenti Vilnius’ta düzenlediği basın toplantısında yaptığı konuşmada, Ukrayna Parlamentosu’nun yeni seferberlik yasasını bugün kabul ettiğini söyledi.

Yeni seferberlik yasasında askeri yönetime yardımcı olacak bazı iyileştirmeler yapıldığını belirten Zelenskiy, şöyle konuştu: “Bu sabah kabul edilen yasa, birliklerimizin ve askeri yönetimin talebi üzerine seferberlikte bazı değişiklikler içeriyor. Evet buna göre, Askeri seferberlikten kaçanların kontrolü güçlendirildi.” dedi.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Popüler Firmalar
Güncel Haberler
Sponspor Bağlantılar: Antalya Haber