Müşteriler bu alanda ürün topluyor: Kilosu 100 TL – Son Dakika Hayat Haberleri

6 yıl önce Samsun Büyükşehir Belediyesi’nin teşvikiyle DOKAP projesi kapsamında destek alınıyordu. çilek üretimine Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Bitkisel ve Hayvansal Üretim Bölümü mezunu Necla Çetin’den (37) çilek almaya gelen müşteriler, çilekleri kendileri topluyor. 6 yıl önce Osmanbeyli ilçesindeki evinde çilek üretimine başlayan Çetin, geçtiğimiz yıl da Kemalpaşa ilçesinde kiraladığı 3,5 dönümlük arazide, ilçe merkezinde “Şehir Bahçesi” adını verdiği alanda çilek üretimine devam etti. Çilek fidanı yetiştiren Çetin, yetiştirdiği fidanlar için Türkiye’nin çeşitli illerinden talep almaya başladı.

Necla Çetin, bahçesine gelen vatandaşların kendi topladıkları çilekleri aldıklarını söyledi. “6 yıl önce büyükşehir belediyesinin teşvikleriyle başladım. Sonra devam ettim. Çok mutluyum ve bunu yapmayı seviyorum. İlk önce bakkal ve bakkal olarak çalıştım. Ağırlıklı olarak manavlarla çalıştık. Şu anda tamamen müşteri odaklı, kendileri topluyorlar. Onlar çok mutlular. İşçilik maliyetleri geçen yıla göre daha ağır. Aslında çilek tamamen emek yoğun bir üretimdir. Fiyatlar başlangıç ​​ve bitişe göre değişmektedir. Geçen yılın sonunda kilosu 50 ile 65 kilo arasındaydı. Bu sene direkt 100 liradan başladık. Kış mevsiminde hava güzeldi. Çilek artık ilk kez piyasaya çıkıyor. Kilosu 100 liradan satmaya başladık. Verim hava şartlarına bağlıdır. Üretimin yanı sıra anaç fidesi üretimi de yapmaktayız. Ülke çapında gönderim yapıyoruz. Samsun ve Bafra’da bir miktar müşteri potansiyelimiz var. Ama genellikle şehir dışına çıkıyor. Şu ana kadar Aydın, Antalya, Mardin gibi Türkiye’nin birçok şehrine gönderiyoruz.” dedi.

Çilek almaya gelen Semra Özer, “Buradan toplamak daha taze, daha güzel ve daha keyifli. Kendi dalından çilek toplamak ayrı bir keyif. “Çocuklara taze yiyecek veriyoruz” dedi.

Samsun’dan Bafra’ya çilek almaya gelen Furkan Akın Cengiz, şunları söyledi: “Bu çok güzel bir şey. Ürünleri kendimiz görerek ve seçerek satın alıyoruz. Çok taze çilekler, lezzetli ve çok güzel. Sosyal medyada gördük ve onun üzerine buraya geldik. Bizim için de farklı bir etkinlik oldu. Güzel bir gün geçiriyoruz. Çok mutluyuz, çok mutluyuz“dedi.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Popüler Firmalar
Güncel Haberler
Sponspor Bağlantılar: Antalya Haber