Dang humması vakaları iki katına çıktı! Ülkede 20 bölgeyi kapsayan olağanüstü hal ilan edildi

Peru’da sıcak hava dalgası ve şiddetli yağışlar dang humması vakalarında artışa neden olduğundan acil sağlık durumu ilan edildi.

VAKALARDA 2023’E GÖRE İKİ KAT ARTIŞ

Sağlık Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, kararın başkent Lima’nın çevresi de dahil olmak üzere 20 bölgeyi etkileyeceği belirtildi. Ülkede yıl başından bu yana dang humması nedeniyle 32 kişinin hayatını kaybettiği, vaka sayısının ise 31 bin 300’e çıktığı bildirildi. Bu yılın ilk 7 haftasında kaydedilen dang humması vaka sayısının 2023 yılının aynı dönemine göre 2 kat arttığı vurgulandı. “Hava koşulları sivrisineklerin daha hızlı çoğalması ve hastalığın yayılması için mükemmel bir üreme alanı oluşturdu. Daha hızlı,” dedi Sağlık Bakanı Cesar Vasquez.

iStock-1214763012 (6)

Sağlıkta acil durum ilan etmek, hükümetin fonları daha hızlı aktarmasına ve dang hummasından etkilenen bölgelere daha fazla doktor ve hemşire göndermesine olanak tanıyor. Sivrisinekler aracılığıyla insanlara bulaşan Dang humması ateş, bulantı, kusma, yorgunluk ve kas ağrısı gibi belirtilere neden oluyor.

Kaynak: İHA
Bu içerik Recep Demircan tarafından yayınlanmıştır.

Youtube
ANA SAYFAYA DÖNMEK İÇİN BURAYA TIKLAYIN
Bingöl'de çığ felaketi!  Ayak izleri ekipleri harekete geçirdiBingöl’de çığ felaketi! Ayak izleri ekipleri harekete geçirdi
Yüzlerce kaçak göçmen yakalandıYüzlerce kaçak göçmen yakalandı
Dedi ki 31 Mart akşamı için “sürpriz olabilir” diyerek illeri tek tek sıraladı.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Popüler Firmalar
Güncel Haberler
Sponspor Bağlantılar: ilkses gazetesi - ilkhaber gazetesi - Bursa Hayat - Yeni Bakış Antalya Haber
marsbahis giriş