Afrika: Cunta yönetimindeki Nijer, Mali ve Burkina Faso ortak askeri güç kurdu

Darbede hükümetlerin değiştiği Nijer, Mali ve Burkina Faso, “bölgedeki güvenlik sorunlarını aşmak için” ortak askeri güç oluşturdu.

REKLAM

Afrika’da askeri cuntalar tarafından yönetilen Nijer, Mali ve Burkina Faso, “aşırı şiddete karşı mücadele” için ortak güç oluşturdu.

Nijerya’nın başkenti Niamey’de yapılan görüşmelerin ardından askeri birliğin kurulduğu açıklandı.

Nijer’in üst düzey askeri yetkilisi Tuğgeneral Moussa Salaou Barmou, ortak gücün “bölgedeki güvenlik sorunlarına çözüm bulmak için mümkün olan en kısa sürede faaliyete geçeceğini” söyledi.

Barmou, “savunma ve güvenlik hedeflerimize ulaşmamızı sağlayacak operasyonel bir kavram” olarak tanımladığı gücün operasyonları ve büyüklüğü hakkında ayrıntılı bilgi vermedi.

Yıllardır Sahel’de güçlü bir askeri varlığa sahip olan eski sömürge gücü Fransa ve diğer komşularıyla bağlarını koparan üç ülke, son dönemde Rusya’ya daha da yakınlaştı.

“Dış desteğe ihtiyaçları var”

Üç ülkenin orduları, seçilmiş hükümetleri devirdikten sonra bölgelerindeki isyanları sona erdirme sözü verdi.

Ancak analistler şiddetin bu rejimler altında daha da kötüleştiğini söylüyor.

Sahel’deki çatışmaları inceleyen bağımsız analist Bedr Issa, güvenlik ittifaklarının etkinliğinin yalnızca kendi kaynaklarına değil aynı zamanda dış desteğe de bağlı olacağını söyledi.

ABD merkezli Hudson Enstitüsü’nde Batı Afrika konusunda uzmanlaşmış araştırma görevlisi James Barnett, üç rejimin de “çok kırılgan” olduğunu ve bunların birlikte çalışabilme yetenekleri hakkında soru işaretleri yarattığını belirtti.

Barnett, “Darbelerle iktidara geldiler, kendilerinin de darbe riskiyle karşı karşıya olması muhtemeldir, bu nedenle her rejimin temelleri sağlam olmadığında istikrarlı bir güvenlik çerçevesi oluşturmak zordur” dedi.

Geçtiğimiz yıl bölgede IŞİD ve El Kaide bağlantılı grupların saldırılarında binlerce kişi hayatını kaybetmişti.

G5 ve ECOWAS’tan ayrıldılar

Üç ülke geçen Eylül ayında G5 uluslararası gücünden çekildi ve Sahel Devletleri İttifakı (AES) olarak bilinen ortak bir savunma paktı kurdu.

Ayrıca bu yılın Şubat ayında Batı Afrika Devletleri Ekonomik Topluluğu’ndan (ECOWAS) ayrılma kararı aldılar.

On yılı aşkın bir süredir Mali’de faaliyet gösteren BM barışı koruma misyonu Minusma da yönetimin talebi üzerine Aralık ayında yola çıktı.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Popüler Firmalar
Güncel Haberler
Sponspor Bağlantılar: ilkses gazetesi - ilkhaber gazetesi - Bursa Hayat - Yeni Bakış Antalya Haber
marsbahis giriş