Washington İsrail’e Refah’ı işgal etmemesi yönündeki baskıyı artırıyor; Netanyahu kararlı

Bu haberin ilk yayınlandığı dil İngilizcedir.

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Gazze’nin güney sınır kasabasına yönelik bir kara operasyonunun İsrail’i daha da yalnızlaştırabileceği konusunda uyardı.

REKLAM

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, İsrail’in Gazze’nin güneyindeki Refah kentine büyük bir kara saldırısı yapmasının “hata” olacağını ve Hamas’ı yenmek için “gereksiz” olacağını söyledi.

Blinken’in açıklamaları, savaş uzadıkça İsrail ile ana müttefiki ABD arasındaki ilişkilerin gerginleştiğini gösteriyor.

Ekim ayından bu yana Ortadoğu’ya altıncı ziyaretini gerçekleştiren ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Arap diplomatlarla ateşkes ve Gazze’nin savaş sonrası geleceğini tartıştıktan sonra konuştu.

Blinken, Hamas’ın elindeki İsrailli rehinelerin serbest bırakılmasıyla “acil ve kalıcı bir ateşkese” ihtiyaç duyulduğunu, ABD, Mısır ve Katar’ın haftalardır arabuluculuk yaptığı dolaylı müzakerelerdeki boşlukların daraldığını söyledi.

Bu görüşmeler Cuma günü Katar’daki üst düzey temsilcilerle devam etti.

Blinken, Refah’a yönelik kara operasyonuna alternatif yöntemleri görüşmek üzere Washington’da İsrailli yetkililerle bir araya geleceğini de sözlerine ekledi.

Netanyahu ise Refah’ın işgali olmadan İsrail’in Hamas’ı yok etme hedefine ulaşamayacağını savunuyor.

ABD, Refah’ın kara işgaline ilişkin tutumunu değiştirdi

ABD’nin Refah operasyonuna yönelik tutumu son günlerde önemli ölçüde değişti.

Washington başlangıçta sivilleri uzaklaştırmaya yönelik inandırıcı bir plan olduğu sürece şehre yönelik büyük bir saldırıyı destekleyebileceğini söyledi.

ABD’li yetkililer artık bir milyondan fazla insanın orada barındığı göz önüne alındığında bunun imkansız olduğu sonucuna vardıklarını söylüyor.

Hamas savaşçılarına yönelik özel operasyonlar da dahil olmak üzere diğer seçeneklerin bir sivil felaketi önlemenin tek yolu olacağı vurgulanıyor.

Çarşamba günü ABD’li senatörlerle yaptığı 45 dakikalık toplantıda Netanyahu, refah uyarılarını görmezden geleceğini söyledi.

Toplantıda hazır bulunan Cumhuriyetçi Senatör John Kennedy, Netanyahu’nun “kendisinin ve İsrail halkının savaşı tüm gücüyle sürdürme niyetinde olduğunu ve bunun Senatör Schumer veya Başkan Biden tarafından dikte edilmeyeceğini açıkça ifade ettiğini” söyledi.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Popüler Firmalar
Güncel Haberler
Sponspor Bağlantılar: Antalya Haber