İran, geçen hafta hava saldırısında yıkılan Şam’da yeni bir konsolosluk açtı.

Abdullahiyan açılış konuşmasında ABD’yi İsrail’in gerçekleştirdiği düşünülen saldırıyı onaylamakla suçladı.

REKLAM

İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Amir Abdullahiyan, Suriyeli mevkidaşı Faysal Mekdad ile birlikte geçen haftaki saldırı sonrasında yıkılan Şam’daki yeni konsolosluğun açılışını yaptı.

Abdullahiyan açılış konuşmasında ABD’yi İsrail’in gerçekleştirdiği düşünülen saldırıyı onaylamakla suçladı.

Tahran, aralarında iki generalin de bulunduğu Devrim Muhafızları’nın yedi üyesinin ölümüne yol açan hava saldırısından intikam alma sözü verdi.

Şam ve Tahran saldırıdan İsrail’i sorumlu tutuyor, ancak İsrail saldırıyı gerçekleştirmeyi ne kabul etti ne de yalanladı.

“Amerika bu olaydan sorumludur ve hesap vermeli.” Abdullahiyan, şöyle konuştu: “ABD ve iki Avrupa ülkesinin, İran büyükelçiliğine yönelik saldırıyı kınayan BM Güvenlik Konseyi kararına karşı çıkması, ABD’nin Siyonist rejime (İsrail) saldırıyı gerçekleştirmesi için yeşil ışık yaktığının işaretidir. saldırın.” dedi.

Konsolosluk saldırısının ertesi günü ABD Ulusal Güvenlik Konseyi sözcüsü John Kirby, Abdullahian’ın İsrail’in ana destekçisi Washington’un saldırıdan sorumlu olduğu yönündeki yorumlarını “saçma” olarak nitelendirerek reddetti.

Devlet haber ajansı SANA, Abdullahiyan’ın Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’la da görüştüğünü bildirdi.

Yeni konsolosluğun, diğer yabancı büyükelçiliklere ve Birleşmiş Milletler ofislerine de ev sahipliği yapan lüks Mazzeh semtindeki saldırıda yıkılan binalardan çok uzakta olmadığı bildiriliyor.

Analistler, baskını, İsrail’in İran’a ve desteklediği gruplara yönelik, Gazze Şeridi’ndeki İsrail-Hamas çatışmasının ötesinde daha geniş bir savaşa yol açma riski taşıyan saldırılarının bir örneği olarak gördü.

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, konsolosluğa düzenlenen saldırıda 8 İranlı, 5 Suriyeli, Lübnan’daki Hizbullah militan grubunun bir üyesi ve 2 sivilin de aralarında bulunduğu 16 kişinin öldüğünü kaydetti.

Ölenler arasında Devrim Muhafızları’nın dış operasyonlar kolu Kudüs Gücü’nün üst düzey komutanları Muhammed Rıza Zahedi ve Muhammed Hadi Hacı Rahimi de vardı.

İç savaşın 13 yıl önce başlamasından bu yana İsrail, Suriye’de Hizbullah dahil İran destekli güçlerin yanı sıra Suriye ordusunun mevzilerini ve silah depolarını hedef alan yüzlerce hava saldırısı düzenledi.

Bireysel saldırılara nadiren yorum yapan İsrail’in sınır ötesi saldırıları Gazze savaşının başlamasından bu yana arttı.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Popüler Firmalar
Güncel Haberler
Sponspor Bağlantılar: Antalya Haber