İran, Basra Körfezi’nde ‘İsrail bağlantılı’ bir kargo gemisine el koydu

İran medyası, İran Devrim Muhafızları’nın İsrail’le bağlantılı olduğunu söylediği Portekiz bayraklı ticaret gemisine el koyduğunu duyurdu.

REKLAM

Tesnim haber ajansının haberine göre, Devrim Muhafızları Donanması, İsrail ile bağlantısı olduğu iddiasıyla Basra Körfezi’nde bir ticaret gemisine el koydu.

Associated Press tarafından paylaşılan bir görüntüde, İran Devrim Muhafızları’na bağlı komandoların, “Mil Mi-17” tipi helikopteri kullanarak, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) kıyılarının yaklaşık 80 kilometre açığındaki Hürmüz Boğazı’ndaki gemiye indikleri görüldü. “Sovyetler Birliği döneminden kalma tel deseni.

IRNA ajansı, ele geçirilen geminin İran karasularına götürüldüğünü duyurdu.

Kargo gemisi İsrailli işadamı Eyal Ofel’e ait

“MSC Aries” isimli Portekiz bayraklı geminin, Londra merkezli “Zodiac Maritime” şirketinin sahibi İsrailli işadamı Eyal Ofel’e ait olduğu bildirildi.

İsrail Ordu Radyosu da Platform X’ten bir açıklama yayınladı: “İran güçlerinin Hürmüz Boğazı yakınında saldırdığı geminin bir kısmı büyük ihtimalle İsrail’e ait.” Açıklamalarına yer verdi.

Geminin Birleşik Arap Emirlikleri Dubai’den Hindistan’a gittiği belirtilen açıklamada daha fazla detay paylaşılmadı.

İran yönetimi, gemiye el konulmasıyla ilgili henüz resmi bir açıklama yapmasa da ulusal medya, “Siyonist rejimin cezalandırıldığını” duyurarak son gelişmeleri memnuniyetle karşıladı.

İsrail-İran gerilimi

İsrail, 1 Nisan’da Şam’daki İran büyükelçiliği yerleşkesindeki konsolosluk binasına hava saldırısı düzenledi. Saldırıda İran Devrim Muhafızları Ordusu’ndan 2’si general olmak üzere toplam 7 kişi hayatını kaybetti.

İran lideri Ayetullah Ali Hamaney, İsrail’in Şam’daki İran konsolosluğuna saldırmasının, ülkesinin topraklarına saldırı anlamına geldiğini belirterek, “Kötü rejim hata yaptı, cezalandırılmalı ve cezalandırılacaktır.” dedi. Şu ifadeleri kullandı.

ABD Başkanı Joe Biden da İran’ın İsrail’e yönelik saldırı tehditleri karşısında Tel Aviv’e “sarsılmaz” destek sağlamaya devam edeceklerini söyledi.

İsrail Dışişleri Bakanı Yisrael Katz, “İran bize kendi topraklarından saldırırsa, biz de karşılık verir ve İran’a saldırırız” dedi. Açıklamayı yaptı.

Bazı ülkeler, bölgede artan gerilim nedeniyle vatandaşlarına İran ve İsrail’e seyahat etmemelerini tavsiye etti.

Buna ek olarak ABD, İran’ın “birkaç gün içinde” İsrail’e doğrudan saldırısını önlemek amacıyla İsrail’i ve bölgedeki Amerikan güçlerini korumak için savaş gemilerini seferber etme kararı aldı.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Popüler Firmalar
Güncel Haberler
Sponspor Bağlantılar: Antalya Haber