Hindistan’da altı hafta sürecek genel seçimler 19 Nisan’da başlıyor

Hindistan Başbakanı Narendra Modi seçimi kazanırsa, ülkenin bağımsızlık kahramanı ve ilk başbakanı Jawaharlal Nehru’dan sonra üst üste üçüncü kez başbakan olan ikinci kişi olacak.

REKLAM

Hindistan, 6 hafta sürecek genel seçimlerin 19 Nisan’da başlayacağını ve sonuçların 4 Haziran’da açıklanacağını duyurdu.

Anketlerin çoğu, Başbakan Narendra Modi ve üçüncü dönem için yarışan Hindu milliyetçisi Bharatiya Janata Partisi’nin zaferle çıkacağını gösteriyor.

970 milyondan fazla seçmen, beş yıllık bir dönem için Parlamentonun alt meclisine 543 üye seçecek.

Oylama süreci, oyların farklı eyaletlerde farklı zamanlarda kullanıldığı yedi aşamaya bölünecek. Kademeli oylama süreci, hükümetin şiddeti önlemek ve seçim görevlilerini ve oylama makinelerini taşımak için on binlerce askeri görevlendirmesine olanak tanıyor.

Üst üste üçüncü kez seçilmek isteyen Modi’ye 20’den fazla partiden oluşan muhalefet bloğu karşı çıkacak.

Bağımsız Seçim Komisyonu başkanı Rajiv Kumar, Hindistan gazetecilerine verdiği demeçte, “Bir ulus olarak, Hintlilerin iradelerini bir kez daha birlikte ifade edecekleri seçim demokrasisine olan bağlılığımızı yineleyeceğimiz değerli bir anda size sesleniyoruz.”

“Demokrasiyi diktatörlükten kurtarmak için son şans”

Muhalefet, Modi’nin partisinin zaferinin Hindistan’ın laik, demokratik bir ulus olarak statüsünü tehdit edebileceğini savunuyor.

Kongre Başkanı Mallikarjun Kharge, “Bu belki de demokrasiyi ve anayasamızı diktatörlükten kurtarmak için son şansımız olacak. Biz Hindistan halkı olarak nefrete, yağmaya, işsizliğe, artan fiyatlara ve baskıya karşı birlikte mücadele edeceğiz” dedi. . söz konusu.

Analistler, seçimin ülkeyi laik bir demokrasiden açıkça Hindu ulusuna dönüştürmeye çalışan Modi’yi Hindistan’ın en önemli ve kalıcı liderlerinden biri yapacağını söylüyor.

Hindistan’da çok partili seçim sistemi uygulanıyor ve en çok oyu alan aday kazanıyor.

Seçimlerden önce Modi ülkeyi dolaşıyor, yeni projelerin açılışını yapıyor ve seçmenlerle buluşuyor.

73 yaşındaki Modi, ilk kez 2014 yılında ekonomik kalkınma vaatleriyle iktidara geldi. Modi, Hindistan’ın laik köklerini baltalayarak, ancak ülkenin ağırlıklı olarak Hindu nüfusu arasında destek bularak giderek daha popüler hale geldi.

Eleştirmenler, Modi’nin neredeyse on yıl süren iktidarına, Hindu milliyetçilerinin başta Müslümanlar olmak üzere ülkedeki azınlıklara yönelik saldırılarının ve muhalefet ile medya özgürlüğüne ayrılan alanın daralmasının damgasını vurduğunu söylüyor.

Modi, kazanması halinde Hindistan’ın bağımsızlık kahramanı ve ilk başbakanı Jawaharlal Nehru’dan sonra üst üste üçüncü kez başbakan olan ikinci kişi olacak.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Popüler Firmalar
Güncel Haberler
Sponspor Bağlantılar: Antalya Haber