Fransa, kürtaj hakkını anayasal olarak güvence altına alan ilk ülke oldu

Fransa, eski Yugoslavya’nın 1974 Anayasası’na dahil edilmesinden bu yana kürtaj hakkının anayasal güvence altına alındığı ilk ülke oldu.

REKLAM

Fransız Kongresi üyeleri, kadınların kürtaj hakkını ülke anayasasına dahil edecek bir yasa tasarısını ezici bir çoğunlukla onayladı.

Tasarı, Parlamentonun Versailles Sarayı’nda düzenlenen ortak oturumunda 72’ye karşı 780 oyla kabul edildi.

Oylamanın ardından Fransa, eski Yugoslavya’nın 1974 anayasasında yer alan kürtaj hakkının anayasal güvence altına alındığı ilk ülke oldu.

Fransa’da 1975’ten bu yana yasal olan kürtaj, ülkenin siyasi temsilcilerinin çoğu tarafından yaygın bir şekilde destekleniyor.

Tarihi oylamadan önce Başbakan Gabriel Attal, Versailles’da toplanan 925 milletvekiline hitap ederek, onları Fransa’yı kadın hakları alanında lider yapmaya ve kadın haklarını savunma konusunda dünya çapındaki ülkelere örnek olmaya çağırdı.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, X üzerinden yaptığı paylaşımda tasarıyı Fransa’nın “gururu ve evrensel mesajı” olarak nitelendirdi.

Yorumlar

Ulusal Miting Partisi (RN) lideri aşırı sağ Marine Le Pen, Macron’un ülkedeki kürtaj haklarına verilen büyük destek sayesinde bunu siyasi puan kazanmak için kullandığını söyledi.

Bunu tarihi bir adım olarak nitelendirmenin abartı olacağını söyleyen Le Pen, “Fransa’da hiç kimsenin kürtaj hakkını riske atmadığını” kaydetti.

Katolik Aileler Derneği başkanı Pascale Moriniere, kararı kürtaj karşıtı aktivistlerin yenilgisi olarak nitelendirdi.

Kürtaj hakkının Anayasa’ya eklenmesine gerek olmadığını savunan Moriniere, “Bu aynı zamanda kadınlar için de bir yenilgidir; tabii o günü göremeyecek olan tüm çocuklar için de.”

Fransa’da kürtaj hakkı

Fransa Anayasası’nın 34. maddesinde kürtaj hakkına değişiklik yapılmasını öngören tek maddelik yasa tasarısı, 30 Ocak’ta Ulusal Meclis’te, 28 Şubat’ta da Senato’da kabul edildi.

Senato, tasarıyı onaylayarak, Macron yönetiminin vaat ettiği, “kadının kürtaj hakkını geri alınamaz” hale getirmeyi amaçlayan yasanın önündeki büyük bir engeli ortadan kaldırdı.

Tasarıda, “Kadınların kürtaj yapma özgürlüğünün hangi koşullar altında kullanılacağı kanunla belirlenecek ve bu özgürlük garanti altına alınacak” deniyor.

Ulusal Meclis ve Senato tarafından kabul edilen tasarı, Anayasa’da değişiklik yapılmasını öngördüğü için Kongre’nin oyu ve ortak oturumda beşte üç çoğunluk gerektiriyordu.

Fransa’da kadınlar hamileliğin 14. haftasına kadar yasal olarak kürtaj yaptırabiliyor.

Kürtaj hakkı Fransız kamuoyunda geniş bir destek görüyor. Anketlere göre vatandaşların yüzde 80’i bu tasarıyı destekliyor.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Popüler Firmalar
Güncel Haberler
Sponspor Bağlantılar: Antalya Haber