Charles Michel: Bu saldırının İran ile İsrail arasındaki gerilime son vermesini umuyorum

Euronews'e özel olarak konuşan AB Konseyi Başkanı, İsrail'in İsfahan'a saldırısının İran'la yaşanan son gerilimlerdeki son gelişme olmasını umduğunu söyledi.

REKLAM

İsrail'in İran'a yönelik “misilleme” saldırısının ardından Euronews'e konuşan Avrupa Konseyi Başkanı Charles Michel, “Önemli olan tepkinin yoğunluğudur” dedi. dedi.

“Önümüzdeki birkaç gün içinde daha istikrarlı bir duruma dönmenin ve daha fazla risk ve gerginlikten kaçınmanın gerçekten mümkün olup olmadığını doğrulamak çok önemli.” Michel, “Çok temkinli ve dikkatli olmak istiyorum, ancak olanların (…) bu hikayenin sonu olacağını içtenlikle umuyorum” dedi. dedi.

İran ile İsrail arasındaki gerilim Gazze'de devam eden sorunlara dikkat çekiyor insanlık trajedisinden Ateşkes ve engelsiz insani yardım çağrısında bulunan Michel, AB liderlerinin 7 Ekim'den bu yana Hamas tarafından tutulan İsrailli rehinelerin derhal geri getirilmesi yönündeki ortak çağrısını da yineledi.

İran'a yönelik yaptırımlar

Avrupa Konseyi Başkanı ayrıca Birliğin, İran'ın 300'ün üzerinde insansız hava aracı ve füze göndererek İsrail'e karşı eylemini eleştirdiğini kaydetti. saldırı Benzer saldırıları tekrar başlatma kabiliyetini önlemek için yaptırımlar uygulamak için hızlı hareket edeceğini söyledi.

Brüksel, Tahran'ın Ukrayna'daki savaş çabalarını desteklemek için Rusya'ya sattığı insansız hava aracı teknolojisine yönelik mevcut yaptırım rejimini, İran'ın füze üretimini ve bölgedeki müttefiklerini de içerecek şekilde genişletmek istiyor.

AB ayrıca Devrim Muhafızları Ordusu'nun (IRGC) “terör örgütü” olarak kara listeye alınması gibi hukuki açıdan daha sorunlu bir süreci de başlatabilir.

Ancak AB, ABD ve İngiltere'nin İran'a karşı koordineli bir şekilde daha fazla adım atması gerekiyor. yaptırımların uygulanmasıyla Ancak diğer Batılı müttefiklere göre daha yavaş ilerliyor.

Michel, “Yaptırımların hemen etkisi olmayacak ancak İran'a bu davranışı kabul etmediğimiz mesajını vermek istiyoruz” dedi. dedi.

Michel, “Bu davranış bölgedeki istikrara yönelik bir tehdittir… Ama aynı zamanda bizim için de bir tehdittir. İran, deniz güvenliğini sağlamak için Husiler gibi vekillerini nasıl kullanıyor?” dedi. tehlikeye attığın Görebiliriz. Tedarik zincirleri de dahil olmak üzere uluslararası düzeyde Etkisi var.” dedi.

“İsrail'de siyasi tartışma var”

ABD'li yetkililere göre Cuma günü nükleer bir merkeze ve büyük bir hava üssüne yönelik saldırılar İsrail tarafından gerçekleştirildi.

Ancak saldırının mahiyeti ve kapsamı konusunda çelişkili bilgiler var.

Tahran, saldırıda İran topraklarından fırlatılan insansız hava araçlarının kullanıldığını söylerken, ABD füze kullanıldığını yalanladı. açıkladı.

İranlı bir yetkili, daha misilleme Bu konuda “acil” bir planlarının olmadığını söyledi.

İsrail Ulusal Güvenlik Bakanı Itamar Ben-Gvir bu duruma sosyal medyadan tepki göstererek tek kelimelik bir mesaj yazarak durumu “zayıf” olarak değerlendirdi.

Bu tepki, Netanyahu'nun savaş kabinesi içinde, İsrail'in Tahran'ın Cumartesi günkü saldırısına vereceği tepkinin kapsamı ve yoğunluğu konusunda derin bölünmeleri gösteriyor.

Michel, Ben-Gvir'in yorumuyla ilgili şunları söyledi: “İsrail hükümeti içinde siyasi bir tartışma olduğunu düşünüyorum. Bu bir koalisyon ve onlar tartışıyor ve kararlar alıyorlar. Ancak biz İsrail'in dostu olduğumuz için onlara verme imkanımız var. tavsiyelerde bulunun ve onlara ne düşündüğümüzü söyleyin.” “Bizim sorumluluğumuz var” görüşünü dile getirdi.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Popüler Firmalar
Güncel Haberler
Sponspor Bağlantılar: ilkses gazetesi - ilkhaber gazetesi - Bursa Hayat - Yeni Bakış Antalya Haber
marsbahis giriş