2024 Tıp Günü yarın ne zaman olacak? Tıp Bayramı hangi gün?

genişletmek

KAYNAKCnnturk.com

Her yıl olduğu gibi bu yıl da Sağlık Çalışanlarının Tıp Bayramı kutlanacak. Bayram, fedakarlıkla görev yapan tüm sağlık çalışanlarının gününü kutlayacak ve özverilerinin ön plana çıkarılmasını sağlayacaktır. İşte Tıp Bayramı tarihine ilişkin tüm detaylar…

Tıp Bayramı ne zaman ve hangi gün?

Türkiye’de Tıp Bayramı 14 Mart’ta kutlanıyor. Bu tarihin belirlenmesinin nedeni ülkemizde modern tıp eğitiminin başladığı güne denk gelmesidir. Öte yandan 1976 yılından itibaren 14 Mart gününün de içinde bulunduğu hafta Tıp Haftası olarak kabul edilmekte ve hafta içinde çeşitli etkinlikler düzenlenmektedir. 14 Mart 2024 Perşembe günü düşecek.

Türkiye’de Tıp Tarihi Günü

Türkiye’nin ilk cerrahi merkezi, II. Mahmud döneminde 14 Mart 1827 tarihinde Şehzadebaşı’ndaki Tulumbacıbaşı Sarayı’nda Tıbbihane-i Amire ve Cerrahhane-i Amire adlarıyla kurulmuştur. Bu tarih Türkiye’de modern tıp eğitiminin başladığı gün olarak kabul edilmektedir. Bu nedenle okulun kuruluş tarihi olan 14 Mart’ta Tıp Bayramı kutlanmaktadır.

Türkiye’de ilk Tıp Bayramı kutlaması 14 Mart 1919’da İstanbul’da yapıldı. Bu kutlamada, dönemin tıp üçüncü sınıf öğrencisi Hikmet Boran başkanlığındaki tıp fakültesi öğrencileri işgali protesto etmek için bir araya geldi. Bu hareket dönemin ünlü doktorları tarafından da desteklenmiştir. Bu gösteriler tıp mesleği mensuplarının vatan savunma hareketi olarak başladı.

“Şekersiz” etiketli ürünlerde yapay tatlandırıcı tuzağı

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Popüler Firmalar
Güncel Haberler
Sponspor Bağlantılar: Antalya Haber